sobota, 12 listopada 2011

Szarlotka biało- czarna


Zmodyfikowana wersja szarlotki "tutti frutti". Ciasto można zrobić tez z innymi owocami i będzie smakować równie dobrze. Lubię to połączenie kwaskowych jabłek z kruchym ciastem i słodką pianką ... Wierzch ciasta ozdobiłam szachownicą z ciasta białego i tego z dodatkiem kakao. Przepraszam za mało reprezentatywne zdjęcie, na którym ciasto wygląda na dość niskie, ale robiłam je na szybkiego :-) Polecam dodać do piany różowego kisielu, wtedy ciasto jeszcze bardziej zyska na wyglądzie :) Smacznego :)

Składniki:
5 jajek
3 szklanki mąki
1 szklanka cukru
kostka margaryny
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki kisielu
1/2 kg jabłek (lub innych owoców ewentualnie)
marmolada lub powidła
2 łyżki kakao

Sposób przygotowania:
Mąkę mieszamy z proszkiem, dodajemy żółtka, posiekaną margarynę i pół szklanki cukru. Wyrabiamy ciasto i dzielimy na 2 części. Jedną część wykładamy na blachę i podpiekamy, nastepnie smarujemy ją powidłami, wykładamy pokrojone w plasterki jabłka. Pieczemy. Drugą część dzielimy na dwie, do jednej dodajemy kakao i wkładamy na kilkanaście minut do zamrażarki. Białka ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodajemy do nich pół szklanki cukru i kisiel. Pianę wykładamy na jabłka i podpiekamy. Następnie na pianie robimy szachownicę z zamrożonego ciasta tak jak jest to widoczne na zdjęciu. Pieczemy ok godziny w temp 180 st. Wyjmujemy i studzimy. Smacznego :)

niedziela, 6 listopada 2011

Twarożek na słodko z dodatkami


Tym razem coś szybkiego, nie wymagającego poświęcenia dużej ilości czasu. Idealny, na pożywne, wartościowe śniadanie lub jako dodatek np. do naleśników. Osobiście jednak uwielbiam jeść taki oto twarożek solo, bez żadnych dodatków w postaci chleba jak niektórzy czy naleśników. Sam w sobie jest sycący i przepyszny :-) Polecam wszystkim miłośnikom słodkich twarożków :-) Ja niewątpliwie do nich należę:-)

Składniki:
250g białego sera
2 łyżki jogurtu naturalnego
2 łyżki cukru wanilinowego
spora garść rodzynek
1 jabłko starte na tarce o dużych oczkach ( umnie też dodane pokrojone w kosteczkę)
przyprawa do sernika
cynamon

Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki wymieszać energicznie, najlepiej ugnieść je widelcem. Smacznego :-)

wtorek, 27 września 2011

Ryż na mleku z jabłkami i jogurtem


Witam wszystkich po dłuższej przerwie :-) Ostatnio czas mi nie pozwala zaglądać tu często, jednak często z przyjemnością obserwuje wasze nowe pyszności kulinarne:-)
Osobiście nie przepadam za ryżem, szczególnie w zupach,  jednak ten mleczny, na słodko, jest jedną z tych wersji, którą bardzo lubię. Idealny na śniadanie, szybki obiad, czy kolację :-) Kojarzy mi się z dzieciństwem, kiedy to mama bardzo często go przygotowywała w domu :-)

Składniki (na 2- 3 porcje)
1/ 2 woreczki ryżu
szklanka mleka
kilka duzych jabłek pokrojonych w kosteczkę
cynamon
duży jogurt (u mnie truskawkowy)

Sposób przygotowania:
Zagotowujemy wodę na ryż, odrobinę solimy, doprowadzamy do wrzenia(ilość wody zależna od tego ile ryżu użyjemy). Wsypujemy ryż, po chwili dodajemy mleko. Jabłka kroimy w kosteczkę, dusimy pod przykryciem z cynamonem podlewając w razie potrzeby wodą. Można dodać cukru, jednak ja ten krok pominęłam. Ryż wykładamy na talerz, kładziemy na niego uprażone jabłka, polewamy jogurtem. Smacznego :-)

piątek, 16 września 2011

Babeczki z ciasta jogurtowego



Oto kolejna odsłona babeczek. Zdecydowanie mam do nich słabość :-) Wymyśliłam je sama modyfikując różne przepisy. Dekoracja również jest moją inwencją twórczą :-) Wyszły bardzo smaczne :-)

Składniki:
400g mąki
ok. 200g jogurtu owocowego
150g masła
łyżeczka proszku do pieczenia
2 jajka
szklanka cukru

Dodatkowo do ozdoby użyłam marmolady i prażonych jabłek z obwódką czekoladową z niewielkiej ilości ciasta do którego dodałam kakao:-)


 Sposób przygotowania:

Mąkę połączyć z proszkiem do pieczenia. Masło utrzeć z cukrem. Dodać jajka i jogurt. Połączyć z mąką i wymieszać .Odstawić na ok 30 min. do lodówki. Po tym czasie ciasto nakładać do natłuszczonych form na babeczki i piec aż się zarumienią.Babeczki można ozdobić na wierzchu np. prażonymi jabłkami oraz marmoladą tak jak widać na zdjęciu.

 

sobota, 10 września 2011

Naleśniki ze słodkim twarożkiem





Lubię naleśniki z serem, te najprostsze, najzwyklejsze, z twarogiem z małą ilością dodatków tez maja swój urok :-) W roku szkolnym zwykle mama przygotowuje obiad, jednak dzisiaj mnie poprosiła o moją specjalność :-) Chętnie zrobiłam taki obiad na słodko, bo na naleśniki zawsze mam ochotę, a domownikom również ostatnio coraz bardziej smakują :-) Te są puszyste i lekkie za sprawą ubitych białek :-) Po prostu niebiańskie i moim zdaniem ser z tymi dodatkami świetnie do nich pasuje. Idealne również na śniadanie.

Składniki na ciasto :
ok. 2 szklanki mąki
ok. szklanki mleka
2 jajka
3 łyżki oleju
sól

Składniki na nadzienie :
250  twarogu półtłustego
1/4 szklanki mleka zagęszczonego skondensowanego
3 łyżki rodzynek
2 łyżki słonecznika
opakowanie cukru wanilinowego

Sposób przygotowania :
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, dodać mleko wymieszane z żółtkami, wymieszać, dodać mąkę. Smażyć na nasmarowanej lekko tłuszczem teflonowej patelni. Twaróg urobić widelcem z podanymi dodatkami. Nakładać na naleśnika i zwijać w kopertę(wtedy na połówce również nałożyć twaróg) lub ruloniki. Smacznego ! :-)

poniedziałek, 5 września 2011

Kolorowa sałatka


Sałatka jest wykonana z bardzo prostych składników, które mamy prawie zawsze pod ręką :-) Jest smaczna i sprawdza się w każdej sytuacji ;-) Przygotowuję ją częściej w dni powszednie niż święta, bo na co dzień  nie mam czasu na kombinowanie :-)
Zaczął się rok szkolny i coraz mniej czasu spędzam w kuchni.  W związku z tym myślę, że notki będą się pojawiały niestety o wiele rzadziej... Prawie cały mój czas zajmuje szkoła, znajomi i jazda busem tam i z powrotem :-) Wróciłam do rzeczywistości :-)

Składniki :
ryż
marchew
ogórki kiszone
wędlina
jajka na twardo
majonez
sól
pieprz
(proporcje w zależności od tego jak dużą ilość sałatki chcemy uzyskać)

Sposób przygotowania:
Najpierw gotujemy ryż. W osobnym garnku gotujemy marchew. Po ugotowaniu do ryżu dodajemy pokrojoną w kostkę marchew, szynkę, ogórki kiszone oraz jajka. Na koniec dodajemy majonez i przyprawiamy. Smacznego:)

sobota, 3 września 2011

Ciasto "Pierniczek"

Puszyste, lekkie, kolorowe o przepysznym połączeniu smaków. Moim zdaniem ślicznie się prezentuje np. ozdobione w sposób widoczny na zdjęciu i bez przeszkód może pełnić rolę tortu na przyjęciach. Do ciasta użyłam czekoladowych pierniczków z nadzieniem. Szczerze mówiąc są to chyba jedyne ciastka (no może oprócz bez ) za którymi nie przepadam, jednak w tym cieście mogłabym je jeść bez końca :-)

Składniki :

Na biszkopt:
9 jaj
1 i 1/2 szklaki cukru kryształu
1 cukier waniliowy
1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki oleju

Na masę jabłkową:
1 i 1/2 kg jabłek
2 galaretki truskawkowe lub malinowe

Na masę:
2 śmietany "Śnieżka"
1 galaretka agrestowa

Na przełożenie:
1/2 kg pierniczków nadziewanych w czekoladzie

Na wierzch:
polewa z gorzkiej czekolady lub na bazie kakao naturalnego

Sposób przygotowania:
BISZKOPT:
Ubić pianę z białek, dodawać stopniowo cukier, cukier waniliowy, cały czas ubijając dodawać po jednym żółtku, następnie olej, na końcu mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia i wymieszać.
Po upieczeniu przekroić na 2 placki.

MASA JABŁKOWA:
Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Utarte jabłka podsmażyć. Dodać galaretki w proszku i dobrze wymieszać. Odstawić do przestudzenia.

MASA ZE ŚNIEŻKI:
Galaretkę rozpuścić w 1/2 szklanki wody. Śnieżkę ubić wg przepisu, dodać tężejącą galaretkę i dalej ubijać.

PRZEŁOŻENIE PLACKA:
Biszkopt - masa jabłkowa - pierniczki- masa ze "Śnieżki" - biszkopt - polewa z gorzkiej czekolady lub kakao naturalnego. Ozdobiłam orzechami włoskimi. Smacznego :-)



czwartek, 1 września 2011

Mini pizze



Bardzo lubię zapiekanki i pizze, ale najbardziej takie domowe. Kiedy tylko mam czas i ochotę na coś pożywnego, sycącego i pysznego zawsze je robię. Zapiekanki, takie zwykłe, na kromkach chleba, z masą różnych składników, począwszy od cebuli, szynki, jajek, kukurydzy, fasolki czewonej na serze żółtym skończywszy świetnie sprawdzają się gdy np. przyjdę głodna ze szkoły, a nie ma jeszcze obiadu lub nikogo nie ma w domu. Podobnie odgrzana pizza na grubym cieście na którą przepis już podałam wcześniej : http://pachnacyswiat.blogspot.com/2011/07/drozdzowa-pizza.html .Wersja zapiekanek, a raczej mini pizzerek jest bardziej pracochłonna niż zwykłe ciepłe kanapki, jednak warto je zrobić w wolnej chwili i zajadać ze smakiem na śniadanie, szybki obiad, czy kolację. Te dzisiejsze są najprostszą wersją bez wyszukanych składników, bo takie akurat miałam w domu.

Składniki :

Ciasto:
3 szklanki mąki
szklanka mleka
50g drożdży(pół małej kostki)
2-3 łyżki oleju
łyżka roztopionego masła
szczypta soli

Ponadto:

wędlina lub kiełbasa(według uznania)
ser żółty
cebula
ketchup

Sposób przygotowania:
Do mąki dodaj olej, sól i masło oraz drożdże. Mleko podgrzej, następnie wlej go do wszystkich składników. Zagnieć ciasto. Pozostaw pod przykryciem w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
Na stolnicy rozwałkuj ciasto.Wykrawaj kwadraty.Każdy posmaruj cienko ketchupem(można użyć przecieru pomidorowego), posyp pokrojoną w kosteczkę wędliną oraz serem żółtym i cebulką, którą wcześniej można zarumienić na patelni. Piec ok.40 min w temperaturze 180 stopni. Do pizzerek można tez dodać podsmażone pieczarki i warzywa( pomidor, kukurydza, fasolka) , ja jednak zrobiłam je w wersji najprostszej:) Smacznego:-)


wtorek, 30 sierpnia 2011

Babeczki z serem i polewą czekoladową




Kruche babeczki z nadzieniem twarogowym zwieńczone polewą czekoladową, posypane wiórkami kokosowymi:) Nie można się im oprzeć. Baaardzo trudno zaprzestać na jednej.Niewątpliwie uzależniają. Wyszły takie jak chciałam - słodkie, z wyczuwalnym smakiem pysznego białego sera i czekolady. Są świetne:-)

Składniki:

Ciasto:
300g mąki
100g masła
2 żółtka
6 łyżek cukru
pół łyżeczki proszku do pieczenia

Masa:
200 g twarogu tłustego
2 jajka
3 łyżki cukru
1 cukier waniliowy
1 budyń

Dodatkowo:
czekolada
wiórki kokosowe

Sposób przygotowania:
Do mąki dodać posiekane masło, cukier, żółtka i proszek do pieczenia.Zagnieść ciasto i uformować kulę. Odłożyć do lodówki na ok 30 min. Następni piec ok 10 min. w temp. 180 stopni. Twaróg zmielić, dodać do niego 2 żółtka, cukry oraz rozpuszczone i ostudzone masło i wszystko razem zmielić. Dodać budyń w proszku i wymieszać. Ubić pianę z białek i dodać do masy. Masę wykładamy łyżeczką na podpieczone babeczki i jeszcze pieczemy ok 30 min w temp 180 stopni. Po upieczeniu babeczki polewamy rozpuszczoną czekoladą i posypujemy wiórkami kokosowymi. Smacznego!

poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Placuszki w duecie z masłem orzechowym



Korzystając ostatnich leniwych dni, kiedy rano mam czas na przygotowanie bardziej pracochłonnego śniadania niż zwykle ( chociaż nawet we wakacje czasem jest mi o to trudno ) :-) ) postanowiłam zrobić dzisiaj placuszki :-)Równie dobrze z tego przepisu można przygotować omlet. Jedak ja mam czasem trudności w przewracaniu go na druga stronę, więc wybrałam inną, łatwiejszą opcję. Podałam z masłem orzechowym , którym smarowałam placki, i ćwiartkami jabłka :-)

Składniki:
1 jajko
2 naprawdę czubate łyżki mąki
1/4 szklanki mleka
łyżka cukru
szczypta sody (uwaga, aby nie sypnąć za dużo, dosłownie odrobinę)
szczypta soli

Sposób przygotowania:
Białko ubijam z solą na sztywną pianę. Żółtko energicznie mieszam z mlekiem i cukrem, dodaję mąkę z sodą oraz białko. Mieszam, smażę na rozgrzanej teflonowej patelni, lekko nasmarowanej tłuszczem (u mnie oliwa z oliwek). Podawać z ulubionymi dodatkami ;-) Smacznego!


sobota, 27 sierpnia 2011

Drożdżówki z serem




 Miałam dziś wielką ochotę na takie najzwyklejsze domowe drożdżówki z serem. Mimo bardzo dużego upału postanowiłam spełnić swoją zachciankę. Drożdże wtedy bardzo szybko rosną. Wyszły pyszne,  ciasto nie było za słodkie, za to twaróg dodawał im słodyczy. Postanowiłam, że jak tylko znajdę czas w roku szkolnym, będę zarabiać na ciasto drożdżowe, aby zabierać takie i podobne bułeczki do szkoły:)  Z przepisu wyszło mi 17 średnich drożdżóweczek :)

Składniki:
Na ciasto:
50g drożdży
350g mąki
150 ml letniego mleka
szczypta soli
5 łyżek cukru
pół opakowania cukru wanilinowego
1 żółtko
4 łyżki oleju

Na nadzienie:
250 g twarogu 
2 łyżki cukru
pół opakowania cukru wanilinowego
łyżka śmietany
1 żółtko

Sposób przygotowania:
Z drożdży, 2 łyżeczek ciepłego mleka, łyżeczki cukru i czubatej łyżki mąki robimy rozczyn. Odstawiamy do wyrośnięcia.Następnie  do mąki dodajemy mleko, żółtko, olej, cukier i cukier wanilinowy, sól oraz wyrośnięty rozczyn. Wyrabiamy ok 10 min. i odstawiamy na ok. 2 godziny do wyrośnięcia.
Twaróg ucieramy z żółtkiem, śmietaną oraz cukrami. Z ciasta formujemy kuleczki, spłaszczamy tak, aby powstały koła, kładziemy na na blachę wyłożoną folią aluminiową lub nasmarowaną tłuszczem, a następnie na środek każdego kółka dajemy po łyżce masy serowej. Brzegi drożdżówek można posmarować białkiem jaja. Pieczemy do czasu aż się zarumienią (ok. 15 min. w nagrzanym piekarniku). Smacznego! :-)

czwartek, 25 sierpnia 2011

"Czekoladowo - orzechowy kokosek"



Nazwę ciasta wymyśliłam sama ;-) Polecam wielbicielom czekoladowych ciast i kokosu. Jest dość pracochłonne, ale naprawdę warto:) Mimo tego, że ciasto jest z masą, wcale nie jest ciężkie. Czekoladowy smak przepysznej masy fajnie komponuje się z kokosowym biszkoptem... Nie przekonacie się póki nie spróbujecie! A więc - do dzieła!

Składniki:

1)Pierwsze ciasto:
25 dkg margaryny
25 dkg mąki
5 jajek
2 łyżeczki proszku do pieczenia
5 dkg kokosu
25 dkg cukru
5 dkg kakao
6 łyżek mleka

2)Drugie ciasto:
5 białek
szklanka cukru
12 dkg kokosu
sok z połowy cytryny

3)Masa:
0,5 litra mleka
3/4 szklanki cukru
cukier waniliowy
5 żółtek
3 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki mąki pszennej
1 i 1/2 kostki masła
budyń
rodzynki
drobno pokrojona czekolada i orzechy

Sposób przygotowania:
1) Pierwsze ciasto:
Margarynę utrzeć z cukrem, dodawać po jednym jajku, ucierać. Kiedy już będzie utarte stopniowo dodawać mąkę, kakao, kokos, proszek do pieczenia, dolać mleko, wymieszać, wylać na blachę i upiec.
2) Drugie ciasto:
Białka ubić z cukrem, dodać kokos, wymieszać i dodać sok z połowy cytryny.
3)Masa:
1/2 szklanki mleka odlać, resztę gotujemy. 5 żółtek utrzeć z cukrem, dodać obie mąki i 1/2 szklanki mleka , to wlać do gotującego się mleka i zagotować chwilę, ostudzić.
Utrzeć 1 i 1/2 kostki masła i budyń (dodawać po łyżce). Po utarciu masy dzielimy ją na dwie części: do jednej (białej) dodajemy trochę rodzynek, do drugiej trochę kakao, drobno pokrojonej czekolady i orzechów. Przekładamy ciasto jak na zdjęciu.
Smacznego!!!

środa, 24 sierpnia 2011

Czekoladowy "murzynek"



Ciasto jest dość nietypowe, bo w sumie wymyślone przeze mnie. Podobne do klasycznego murzynka, ale jednak nieco inne. Dodałam do niego pokrojone w kosteczkę kwaśne jabłka oraz kisiel truskawkowy w proszku (miałam dzień eksperymentowania w kuchni :-) ), myślę, że fajnie komponował by się też z kawałkami czekolady. Sądzę, że z przepisu na to ciasto można również zrobić muffinki, gdyż jest bardzo podobny :-) Jako, że zabrakło mi w domu proszku do pieczenia, użyłam sody.  Wszystkim ciasto smakowało :-) Dobrze się złożyło, że go upiekłam, bo wieczorem mieliśmy w domu niezapowiedzianych gości z daleka - zajadali ze smakiem ;-)

Składniki:
2 szklanki mąki
szklanka cukru
pół szklanki oleju
3/4 szklanki mleka
1 jajko
2 czubate łyżki kakao
czubata łyżeczka sody
kilka jabłek pokrojonych w drobna kostkę

Sposób przygotowania:
Mleko, olej, jajko energicznie mieszamy. Dodajemy mąkę wymieszaną z sodą oraz cukier i kakao. Jabłka obieramy, kroimy w kosteczkę, dodajemy do ciasta. Wszystko wlewamy do wyłożonej folią aluminiową keksówki i pieczemy ok. 45 minut w 180 stopniach lub do tzw. "suchego patyczka".
Radzę uważać bo to ciasto może się zarumienić, a nawet lekko przypiec z wierzchu, a w środku nadal może być niedopieczone, więc pod koniec pieczenia co jakiś czas sprawdzajmy długim patyczkiem czy jest gotowe :-) W razie potrzeby piec dłużej. Smacznego :-)

wtorek, 23 sierpnia 2011

Nocne ciasto z jabłkami


Jak sama nazwa wskazuje ciasto najlepiej wychodzi, gdy zostawi się je na noc, do wyrośnięcia, jednak i bez tak długiego leżakowania udaje się, wystarczy godzina, półtorej. Jednak wtedy wychodzi nieco gorsze, dlatego polecam zrobić rozczyn wieczorem, a upiec rano. Idealnie smakuje posmarowane masłem orzechowym lub po prostu ze zwykłym masłem i dżemem, bo wychodzi pulchne i wysokie jak drożdżówka :-) Ja zajadam też samo, ciepłe, bez niczego :-)Polecam zrobić w tortownicy, zawsze tak robię, tym razem jednak spróbowałam w prostokątnej formie. W tortownicy jest wyższe.
Proste i smaczne :-)Smacznego :-)

Składniki:
1/2 szklanki oleju
1 szklanka mleka
1 szklanka cukru
3 całe jajka
szczypta soli
5 dag drożdży
1/2 kg mąki
kilka jabłek
cynamon

Sposób przygotowania:
Rozczyn przygotowujemy wieczorem. Drożdże rozkruszamy, wkładamy do dużej miski. Dodajemy olej, ciepłe mleko, wsypujemy cukier, szczyptę soli, wbijamy jaja. Nie mieszamy. Miskę przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na noc. Na drugi dzień dodajemy mąkę, wyrabiamy ciasto, aż składniki się połączą (ciasto nie odstaje od ręki, jak typowe drożdżowe, tylko jest klejące), wlewamy do tortownicy, czekamy aż wyrośnie. Jabłka obieramy,  kroimy w ćwiartki, na każdej robimy nożem kilka pasków. Układamy na cieście, posypujemy cukrem i cynamonem. Ciasto wkładamy do zimnego piekarnika, pieczemy godzinę w 180 stopniach.

poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Muffinki z kawałkami czekolady i powidłami


Bardzo lubię muffiny, może dlatego, że sprawdzają się w każdej sytuacji. Można je upiec dla kogoś, gdy jedziemy w odwiedziny, bez obawy, że w czasie podróży "coś" się z nimi stanie, można spakować je do pudełeczka i plecaka na wycieczkę, idealnie nadają się na 2 śniadanie do szkoły/pracy lub na leniwe weekendowe śniadanka w towarzystwie kawy, cappuccino...A przy tym są tak pyszne - a te z kawałkami czekolady moim zdaniem jedne z najlepszych :-) Wypróbowałam już wiele przepisów na muffiny i te są w czołówce :-) Przepis bardzo prosty, nawet początkujący kucharz sobie poradzi :-)

Składniki:
1 i 3/4 szklanki mąki
1/2 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 cukier waniliowy
1/2 szklanki oliwy(lub oleju)
1/2 szklanki mleka
1 jajko
1 słoik powidła śliwkowego(można tez użyć innego dowolnego powidła lub dżemu)
1 cała czekolada

Sposób przygotowania:
Suche składniki(mąka,cukry, proszek) mieszamy razem. Oliwę mieszamy z mlekiem, dodajemy jajko, mieszamy. Dodajemy powidło i pokrojoną w malutkie kosteczki czekoladę. Łączymy razem z suchymi składnikami i dokładnie mieszamy.
Pieczemy ok 25-30 min w temp 180 stopni C.

sobota, 20 sierpnia 2011

Babka metrowa

Obiecałam przepis na babkę metrową - oto i ona :-) To ten właśnie krem który "skleja" całą babkę użyłam do udekorowania babeczek z wcześniejszego przepisu :-)  Ciasto nie należy do bardzo trudnych w przygotowaniu więc polecam spróbować, bo delikatny krem z puszystym ciastem to baaardzo smaczne połączenie:-)

Składniki :
Ciasto:
6 jajek
1 i 1/2 szklanki cukru
2/5 szklanki mąki
1/2 szklanki oleju
1/2 szklanki wody
łyżka proszku do pieczenia
cukier waniliowy
2 łyżki kakao

Krem:
1/2 litra mleka
1 szklanka cukru
1 łyżka mąki
1 i 1/2 łyżki mąki kartoflanej
1 i 1/2 kostki margaryny

Sposób przygotowania:
Ciasto:
Jajka ubić z cukrem. Dodać olej, wodę, mąkę i przyprawy, cukier waniliowy i proszek do pieczenia. Rozdzielić na pół, do jednej części dodać kakao. Upiec.Po upieczeniu kroić na kromki i smarować na zmianę.

Krem:
Mleko zagotować i dodać do niego cukier. 1 łyżkę mąki i 1 i 1/2 łyżki mąki kartoflanej roztrzepać w niewielkiej ilości mleka, wlać do gotującego się mleka i wymieszać. Ostudzić. 1 i 1/2 kostki margaryny utrzeć, a później dokładać po odrobinie kleiku, ucierać,a następnie przekładać powstałe z ciasta kromki.
Smacznego:-)

piątek, 19 sierpnia 2011

Kruche babeczki z masą i posypką orzechową

Małe, śliczne cudeńka :-) Można je ozdabiać tym, na co tylko ma się ochotę. Bardzo lubię robić babeczki, sprawia mi to ogromną frajdę, a najbardziej dekorowanie ich :-) Na blogu opublikowałam już owocową wersję babeczek - http://pachnacyswiat.blogspot.com/2011/07/kolorowe-babeczki.html , teraz pora na nieco inną ;-) Można kupić je gotowe, jednak ja nigdy tego nie robiłam i nie będę robić, ponieważ uważam, że takie domowe są o niebo lepsze. Do ciasta kruchego na babeczki zazwyczaj nie dodaję cukru - są wtedy ładniejsze z wyglądu, i co może wydawać się dziwne nawet smaku, a nadzienie jest wystarczająco słodkie, więc do ciasta cukru można już oszczędzić :-) Ponadto wtedy lepiej mi wychodzą z foremek.Można tylko dodać cukier wanilinowy dla zapachu i smaku, aczkolwiek nie jest do konieczne. Nigdy nie zagoszczą w moim domu dłużej niż dwa dni - od razu znikają w mgnieniu oka, a na przyjęciach cieszą się prawie największym powodzeniem :-) Polecam:-)

Składniki:
Na ciasto:
30 dkg mąki
10 dkg masła
10 dkg margaryny
3 żółtka

Do dekoracji:
Można użyć dowolnej masy pozostałej przy robieniu jakiegoś ciasta z kremem, masy krówkowej z puszki, polewy czekoladowej itp.

Ja użyłam kremu pozostałego przy robieniu babki metrowej, na którą przepis myślę, że niedługo opublikuję. Z tym kremem smakują wybornie:-)  Posypałam zmielonymi orzechami, polecam też tartą czekoladę miętową :-)

Sposób przygotowania:
Z podanych składników dokładnie zagnieść ciasto. Wyłożyć nim dobrze natłuszczone foremki do babeczek i piec aż się zarumienią.
Przygotować masę, nałożyć na babeczki, posypać orzechami lub czekoladą.
Smacznego!!!

czwartek, 18 sierpnia 2011

Kruche ciastko kakaowo - orzechowe


Muszę przyznać, że bardzo reprezentatywne to ciasto nie jest, nawet nie można go chyba nazwać "ciastem". Ale jest po prostu pyszne. Zawsze kroję go na równej wielkości kwadraty - wtedy przypomina ciastka. Ja czasem jem go z większą chęcią niż nie jedno wykwintne ciasto :-) Nauczyła mnie go robić moja mama, często przygotowaywała go mi i mojemu bratu gdy byliśmy mali. Teraz również często pieczemy go w dni powszednie, jako bardzo smaczne ciastko do kawy, czy herbaty :-) Polecam, gdy nieoczekiwanie przyjdzie nam ochota na coś słodkiego ;-)

Składniki:
Na ciasto kruche:
500g mąki
2 żółtka
1 szklanka cukru
1 cukier wanilinowy
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Dodatki :
pół szklanki kwaśnej śmietany
garść rodzynek
garść posiekanych orzechów
5 łyżek kakao (może być więcej)
5 łyżek marmolady

Na lukier:
1 szklanka cukru
4 łyżki mleka
1 łyżka kakao
1 łyżka masła

Sposób przygotowania :
Ciasto wyrobić na stolnicy, podzielić na 2 części i upiec 2 placki. Wystudzić. Jeden placek pokruszyć. Dodać do niego śmietanę, rodzynki, orzechy, marmoladę, kakao. Wyłożyć na placek nie pokruszony. Składniki na lukier zagotować i potem nim polać placek. Smacznego :-)

środa, 17 sierpnia 2011

Spaghetti z warzywami


W domu zwykle to moja mam gotuje obiad. Dzisiaj była zajęta, więc ja miałam go przygotować. Mieliśmy ochotę na coś bezmięsnego, a jednocześnie pożywnego i smacznego. Z racji tego, że wszyscy domownicy lubią spaghetti na różne sposoby, a ja wręcz mogłabym je zjeść w ogromnych ilościach, padło na to danie :-)Czasem dodaję do niego zielony groszek, polecam również i to połączenie, jednak dzisiaj było bez niego. Pyszne, aromatyczne, sycące... Mimo, iż może wygląda całkiem prosto efekt tkwi w przyprawach i smaku :-)

Składniki:
400g makaronu spaghetti
2 białe cebule
2 czerwone cebule
mały ząbek czosnku
ok 15 plasterków wędliny (ja użyłam drobiowej)
2 duże pomidory
4 duże marchewki
5 łyżek koncentratu pomidorowego
3 łyżki oliwy z oliwek
niewielka ilość oleju do podsmażenia cebuli
sól
pieprz
suszona bazylia
curry

Sposób przygotowania:

Spaghetti wrzucamy stopniowo do gotującej się, osolonej wody z łyżką oliwy. Gotujemy, co jakiś czas mieszając (zgodnie z przepisem na opakowaniu). Odcedzamy i przelewamy zimną wodą. Cebule kroimy w kosteczkę, podsmażamy. Dodajemy sól, pieprz, przyprawę do spaghetti, curry, suszoną bazylię(wszystko w umiarkowanej ilości) oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Marchew ścieramy na tarce o dużych oczkach, pomidory kroimy w kosteczkę, a wędlinę w krótkie paseczki, dodajemy do cebuli. Koncentrat mieszamy z ok.szklanką gorącej wody. Dodajemy do warzyw i mieszamy. Wszystko mieszamy razem z makaronem z 2 łyżkami oliwy z oliwek w dużym garnku lub patelni. Smacznego:-)

poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Obwarzanek z masłem orzechowym i bananem


Tym razem coś bardzo prostego :-) Uwielbiam masło orzechowe i jem je bardzo często, zazwyczaj w połączeniu z dżemem. Ostatnio jednak miałam ochotę na banana,a z masłem orzechowym smakuje on świetnie :-) Zwykle obwarzanka jem solo, bo taki jest bardzo dobry, ale tym razem postanowiłam zrobić z niego kanapeczki :-)Jeśli ktoś jeszcze nie próbował, polecam :-)

sobota, 13 sierpnia 2011

Naleśniki z białym serem na słodko




W ramach "naleśnikowej soboty" dodaję kolejny przepis na naleśniki. Puszyste, słodziutkie...po prostu przepyszne, a jednocześnie tak proste. Przepis na ciasto naleśnikowe podawałam wcześniej, więc tym razem podam tylko na nadzienie, które wystarczy na kilka naleśników. Przygotowuję je do dość często, ponieważ bardzo je lubię. Niejednokrotnie jem je bez naleśników, wtedy urabiam kostkę białego sera w ten sposób, który podałam poniżej i jem go w miseczce na śniadanie  - jak dla mnie niebo! Jedno z moich ulubionych śniadań :-) Nadzienie można też wykorzystać np. na kanapki.

Składniki:
250 g białego sera
łyżka dżemu brzoskwiniowego (spora łyżka)
łyżka cukru pudru i cukru wanilinowego
garść posiekanych rodzynek ( do mojej wersji śniadaniowej dodaję często rodzynki w czekoladzie)
brzoskwinia pokrojona w kosteczkę
płaska łyżeczka cynamonu

Wszystkie dodatki dodaję do białego sera i urabiam widelcem bądź miksuję. Smaruję naleśniki, składam na pół, smaruję połówkę, jeszcze raz składam. Podałam z pokrojoną w talarki brzoskwinią. Smacznego :-)