czwartek, 11 sierpnia 2011

"Pychotka"



To pyszne ciasto jest tez znane pod nazwą "Pani Walewska" . Moim zdaniem jest bardzo wykwintne i idealnie nadaje się na przyjęcia, uroczystości. Jego słodycz idealnie komponuje się z kwaśnym smakiem dżemu. Osobiście zawsze do tego ciasta dodaje powidła śliwkowe, są bardziej kwaskowate, przez co ciasto jest lepsze, bo piana z białek jest bardzo słodka. Smaku nie da się opisać, trzeba po prostu spróbować, jest bajeczne :-)  Najlepiej smakuje schłodzone, wtedy też lepiej się kroi.

Składniki:
Na ciasto:
- 2 szklanki mąki
- pół szklanki cukru pudru
- cukier waniliowy
- 1 łyżka proszku do pieczenia
- 250g masła
- 4 żółtka
- 3 łyżki śmietany

Na masę :
- 1/2 litra mleka
- 250 g masła
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 torebka cukru waniliowego
- 2 żółtka 
Na bezę :
- 4 białka
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- szklanka cukru
Dodatkowo:
- słoik dżemu porzeczkowego lub wiśniowego
- orzechy włoskie 
Sposób przygotowania :
Do miski wsypać mąkę z proszkiem do pieczenia, cukrem pudrem, cukrem waniliowym i śmietaną. Dodać pokrojone w kostkę masło i posiekać je razem z mąką. W cieście zrobić wgłębienie i dodać żółtka jaj. Wyrobić ciasto. Podzielić na dwie części. Rozwałkować na jednakowej wielkości prostokąty, posmarować równomiernie dżemem. Przełożyć do blaszek lub piec na papierze do pieczenia ok. 15 min. w temp. 150 st. Wyjąć i przestudzić.
Białka ubić na sztywno. Nie przerywając ubijania, dosypywać cukier puder a na końcu mąkę ziemniaczaną. Rozprowadzić masę z białek na obu plackach, na warstwie dżemu. Posypać posiekanymi orzechami. Piec placki ok. 15 minut w temperaturze 150 st.
Odlać 1/2 szklanki od przygotowanej ilości mleka i wymieszać z mąką pszenną, mąką ziemniaczaną, cukrem waniliowym oraz żółtkami. Pozostałą ilość mleka zagotować. Do gotującego się mleka dolać mleko ze składnikami masy budyniowej. Wymieszać, poczekać aż zgęstnieje. Odstawić do ostygnięcia. Z zimną masą zmiksować masło, powoli dodając do masła masę budyniową (najlepiej po łyżce).
Wyłożyć masę budyniową na masie bezowej jednego ciasta. Przyłożyć je drugim ciastem, kładąc na masie budyniowej kruche ciasto. Gotowe ciasto powinno mieć warstwy: Ciasto kruche, warstwa dżemu, beza z orzechami, krem budyniowy, ciasto kruche, dżem, beza z orzechami na wierzchu. Odstawić do scalenia na całą noc. Najlepsze jest następnego dnia po przygotowaniu. Smacznego :-)

4 komentarze:

  1. Cudne ciacho warte grzechu. Pyszności ^^

    OdpowiedzUsuń
  2. OO tak, zgadzam się w całej rozciągłości :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. ,Pani Walewska' jest pyszna!
    I tak u Ciebie wygląda.

    OdpowiedzUsuń
  4. z chęcią zjadłabym kawałek takiego ciasta, a najlepiej od razu dwa ;)

    OdpowiedzUsuń